Architektura budynków mieszkalnych w Krakowie

mieszkania w krakowieBez wątpienia krakowska architektura budzi podziw wśród ludzi na całym świecie. Nie bez powodu co rok odwiedza Kraków miliony turystów z całego świata. Oprócz zabytkowych kościołów, Ołtarzu Wita-Stwosza czy Bazyliki Kraków zadziwia przybyłych również budownictwo krakowskich nieruchomości.

Architektura budynków mieszkalnych od wieku dwunastego zmieniała się jak w kalejdoskopie natomiast jest tutaj jedna stała. Są to piękne, dostojne krakowskie kamienice w których do dziś dzień mieszkają ludzie. Wysokie stany, obszerne klatki schodowe, najróżniejsze ozdoby na ścianach sprawiają, że mieszkania w Krakowie nabierają swojego jedynego w swoim rodzaju uroku, jakiego nie możemy spotkać nigdzie w Polsce. W zasadzie były one budowane od późnego średniowiecza, natomiast przechodziły szereg różnorodnych modernizacji. Ciężko jest w tym miejscu opisać charakterystykę kamienic, ponieważ każda epoka stawiała inne wyzwania i trendy, co przyczyniło się do ogromnej różnorodności. Od skromnych, po najbogatsze. W dwunastym wieku były to duże obiekty w formie brył, zbliżone do rozmiarów fortecy, zamków. Monumentalne, pozbawione dekoracji i portali. Wiek czternasty, za panowania Kazimierza III wielkiego, to okres największej ewolucji urbanistycznej w Krakowie! Właśnie wtedy kamienice przylegały do gospodarstw na tyłach budynku, co tworzyło niezwykły swojski klimat ówczesnego Krakowa.

Na okres artystyczny przypada schyłek szesnastego wieku .W tym okresie powstawały sklepienia krzyżowo-żebrowe oraz attyki. Jest to bezprecedensowo kulminacyjny punkt, w którym przykładanie się do artystycznego wyrazu architektury zaczęło maleć aż do dzisiaj.